HROMOSVOD
Vnější systém ochrany před bleskem, který dokáže pojmout a svézt bleskový výboj do země. Ze soustavy LPS (lightning protection system) je to právě ta část obsahující jímač, svod a uzemnění.
Proč mít hromosvod?
LPS tvoří ochranu objektů před tepelnými a mechanickými účinky blesku.
Montáž
Všechny části hromosvodu je potřeba kvalitně spojit, aby byla ochrana před bleskem účinná.
Ceník
Cena hromosvodu je ovlivněna více faktory. Záleží především na velikosti objektu.
Proč mít hromosvod
Již v roce 1754 instaloval Prokop Diviš světově první hromosvod na farním pozemku ve vesnici Přímětice, dnešní okrajová čtvrť Znojma. Na území České republiky se ochrana před bleskem zřizuje na stavbách a zařízeních, kde by blesk mohl způsobit ohrožení života nebo zdraví osob nebo materiální škody, což v praxi znamená, že každý dům má mít hromosvod. Bez hromosvodu nemá průměrná novostavba šanci dosáhnout na kolaudaci. Navíc hromosvod účinně chrání lidské životy a majetek. Blesk, jako silný přírodní elektrostatický výboj produkovaný během bouřky, dokáže být extrémně škodlivý, brát životy a ničit celé objekty. Pokud máme chránit objekt před zničením a živé bytosti před smrtí, je v takovém případě záhodno instalovat opravdu funkční ochranu před ničivými účinky blesku, který dokáže okolní vzduch rozehřát i na 30 000°C.
Informace před montáží
Montáž hromosvodu není časově náročná, obecně se dá zvládnout i během jednoho dne, aby však probíhala akce co možná nejladněji, je potřeba zajistit několik základních informací ohledně objektu, na který se bude hromosvod aplikovat.
- Novostavba
U novostaveb podléhajících kolaudaci lze většinu informací vyčíst z existujícího elektro projektu, přičemž montáž hromosvodu je na takovém projektu závislá. Pokud novostavba projekt nemá, je potřeba jej zajistit, s tím můžou být mikropráce nápomocny. V případě, že bude mít zákazník zájem o montáž hromosvodu, načež připraví mikropracím projekt hromosvodu k nahlédnutí, odpadají mu téměř všechny jiné starosti spojeny se zjišťováním informací.
- Starší dům či rekonstrukce
U starších domů, kde již hromosvod fyzicky je, ale nesplňuje normy, díky kterým by byl dům skutečně chráněn, je potřeba zjistit informací víc. To stejné platí i pro rekonstrukce. Pro plynulou a levnější práci mikropráce potřebují znát stáří domu, rozlohu a výšku objektu, druh střešní pokrývky, původní zemnění, zateplení objektu, případné překážky na střeše (komíny, satelity, vikýře), inženýrské sítě. Pro nejjednodušší spolupráci je vhodné zavolat na mikropráce a domluvit se telefonicky. Nejlépe mít připravené fotografie stávajícího objektu, kde bude viditelná přední i zadní část, jak střechy, tak obvodové stěny.
Montáž
Hromosvod je tvořen jímací soustavou, svody a zemnící soustavou.
- Jímací soustava má za úkol pojmout blesky. Vytváří se převážně ze slitiny hliníku duralu AlMgSi, může být však užito i jiných materiálů (zinkovaná ocel FeZn, meď Cu, nerezová ocel). Některé jímací tyče, především v oblasti komínů a anténních stožárů, se musí oddálit izolační tyčí.
- Svody svedou blesk k uzemnění. Tvoří se taktéž nejčastěji ze slitiny hliníku, může být však užito i jiných materiálů. Svody se na obvodové zdi připevňují do zdí přes speciální držáky nebo se připojují k rýnám či k tzv. náhodným svodům. Obecně se u nového průměrného rodinného domu svody instalují do rohů a to po patnácti metrech.
- Zemnění je ta část hromosvodu, která je převážně skryta pod zemí. Užívá se nejčastěji žárem zinkovaná ocel FeZn. U starších domů, které nemají uzemnění v základech, se používá speciálních zemnících tyčí či desek pro dosažení dostatečného odporu. Při výkopech se zaráží často tyče o délce jeden a půl metru do výkopu hlubokého asi padesát centimetrů, proto je dobré znát alespoň přibližné umístění inženýrských sítí.
- Revize se vyhotovuje po dokončení montáže hromosvodu. Mikropráce zajistí správnost provedení práce na hromosvodu, načež revizní technik předá pozitivní revizi do rukou pracovníka mikroprací, který ji doručí na adresu.